Chcą upamiętnić zamordowanych pacjentów psychiatrycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2009 14:00

Psychiatrzy postulują o pomnik dla chorych psychicznie zgładzonych podczas II wojny światowej.

Norymberga. Proces hitlerowskich lekarzy...

Uczestnicy drugiego dnia konferencji „Zagłada osób chorych psychicznie podczas II wojny światowej – pamięć i historia”, która odbywa się w Warszawie, postulują wybudowanie pomnika, który upamiętniłby te ofiary.

Pomnik upamiętniający ponad 20 tysięcy pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych powinien, zdaniem uczestników konferencji, stanąć w Warszawie przy ulicy Bonifraterskiej, tam, gdzie dawniej znajdował się Szpital św. Jana Bożego. Tam właśnie podczas Powstania Warszawskiego zginęła grupa chorych psychicznie pacjentów tego szpitala.

– W tym roku obchodzimy 70-lecie wybuchu II wojny światowej. Jest to dobry moment do przypomnienia losu osób chorych psychicznie, które stanowiły pierwszą grupę ofiar nazistowskiego ludobójstwa. Choroba psychiczna była dla nazistów czynnikiem odbierającym prawo do życia. Sprawa pochodzenia etnicznego ofiar była w tym przypadku dla sprawców zbrodni drugorzędna. Nazistowskie ludobójstwo rozpoczęło się od zagłady chorych psychicznie w okupowanej Polsce. Fakt ten pozostaje mało znany, nawet wśród lekarzy – podkreślił Andrzej Cechnicki, psychiatra z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego, które jest jednym z organizatorów konferencji.

W latach 1939-1944 realizowany był przez nazistów program Aktion T4 (Akcja T4), którego celem była fizyczna eliminacja ludzi niedorozwiniętych psychicznie i fizycznie, przewlekle chorych czy niepoczytalnych.

Programowi temu nadano kryptonim T4, od adresu placówki kierującej akcją zagłady, mieszczącej się w Berlinie przy Triergartenstrasse 4.

– Decyzja o zagładzie takich osób wynikała wprost z rasistowskiej doktryny narodowego socjalizmu - osoby nie pasujące do promowanego w ramach tej ideologii modelu aryjskiego nadczłowieka nie miały prawa do istnienia. Totalitarne państwo dbało o czystość niemieckiej krwi – tłumaczył Cechnicki.

Konferencję zorganizowały m.in. Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego, Oddział warszawski Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Pracowania Historii Psychiatrii Polskiej przy warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum