Cewniki urologiczne jednorazowe - czy możliwa refundacja?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2013 19:59

Stowarzyszenia pacjentów i lekarze wnioskują o wprowadzenie do wykazu refundowanych wyrobów medycznych jednorazowych cewników urologicznych.

W Polsce refundowane są tylko cewniki jednorazowe niepowlekane. By za ich pomocą przeprowadzić cewnikowanie, pacjent musi dokupić sterylny żel nawilżający.

Cewniki niepowlekane za każdym razem muszą być pokrywane nawilżającym żelem w warunkach jak najbardziej aseptycznych Jednak ich utrzymanie jest wyjątkowo trudne, np. dla osób niepełnosprawnych z niedowładem rąk.

- Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń finansowych NFZ, dlatego należałoby wybrać docelową grupę pacjentów. Na przykład dla tych chorych, którzy już się samocewnikują, i dla dzieci - mówi Gazecie Wyborczej profesor Zbigniew Wolski, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Polski pacjent nie ma żadnego dostępu do cewników aseptycznych. Nie ma ich na rynku. Byłaby to dla polskiego pacjenta nowa technologia.

System refundacji na poziomie maksymalnym: 0,56 zł za szt. (przy założeniu, że najwyższa możliwa cena to 0,80 zł za cewnik + 30 proc. dopłaty pacjenta) nie zachęca sklepów zaopatrzenia medycznego do podpisywania umów z NFZ .

Więcej: http://bialystok.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum