Centrum krwiodawstwa apeluje: ozdrowieńcy, zgłaszajcie się!

Autor: KL,RCKiK/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2020 14:37

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.

Fot. archiwum

Jak informuje RCKiK osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

- Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem - czytamy w komunikacie Centrum. 

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Pierwsze osocze od osoby, która przechorowała COVID-19, zostało już pobrane w Bydgoszczy. Jego wykorzystanie do leczenia chorych na koronawirusa nastąpi prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum