Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe w Skawinie i Myślenicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2020 11:41

Do Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe, które rozpoczęło działalność w Skawinie i Myślenicach można przyjść bez uprzedniej rejestracji i zgłoszenia. Jednostka działa w ramach krakowskiego szpitala im. dr. J. Babińskiego.

Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe w Skawinie i Myślenicach
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Z informacji przekazanych PAP przez Macieja Bobra, rzecznika Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie, wynika że najważniejsze w strukturach centrum są tzw. punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne. W Skawinie punkt jest zlokalizowany przy ul. Energetyków 16, a w Myślenicach przy ul. Drogowców 5. To tutaj każdy, kto czuje, że potrzebuje szybkiej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej, może przyjść bez uprzedniej rejestracji.

Punkty te czynne są od poniedziałku do piątku (poza dniami ustawowo wolnymi od pracy) od godz. 8.00 do 18.00. Poza normalnymi godzinami pracy udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez lekarza jest zapewnione w ramach wyodrębnionego na potrzeby centrum dyżuru medycznego.

Specjaliści pracujący w centrum przygotują dla osoby potrzebującej wsparcia oraz dla jej bliskich plan terapii i zdrowienia. Zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania CZP ma opiekować się osobą, która doświadczyła kryzysu, także dążąc do tego, by kryzys się nie powtórzył. Nad każdym pacjentem będzie czuwał tzw. koordynator. Jeśli to będzie konieczne, chory zostanie przewieziony do szpitala im. dr. J. Babińskiego w Krakowie.

Centrum obejmuje swym działaniem miasto i gminę Skawina, miasto Myślenice i powiat myślenicki oraz gminy Mogilany i Świątniki Górne. Ze świadczeń CZP Małopolska-Południe mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 lat.

Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe powstało w ramach programu pilotażowego środowiskowej opieki psychiatrycznej wdrażanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Rzecznik szpitala Babińskiego przekazał, że działające w ramach pilotażu centra zdrowia psychicznego otrzymują znacząco więcej pieniędzy niż placówki realizujące podobne zadania nieobjęte pilotażem.

Celem ministerialnego pilotażowego programu jest przetestowanie nowej formy organizacyjnej i nowego sposobu finansowania środowiskowego modelu opieki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum