Centrum Zdrowia Dziecka: rusza projekt "Misioterapia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2011 19:35

Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczyna "Misioterapię", czyli projekt edukacyjno-terapeutyczny, którego celem jest przełamanie u najmłodszych pacjentów strachu i ograniczenie stresu związanego z leczeniem.

Centrum Zdrowia Dziecka: rusza projekt "Misioterapia"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcja ma także przygotować pracowników szpitali oraz rodziców i opiekunów do rozmów z dziećmi na temat hospitalizacji.

- Dziś na całym świecie dąży się do wypracowania takich rozwiązań, które pomagają dzieciom możliwie bezboleśnie i bezstresowo przejść przez pobyt w szpitalu. Ważne jest także drobiazgowe wyjaśnienie małemu pacjentowi, dlaczego znajduję się w szpitalu i co będzie się z nim działo - wyjaśniła Magdalena Ciupak-Zarzycka z polskiego oddziału Johnson & Johnson Medical Companies, z którego inicjatywy powstał program.

Dodała, że takie podejście, zgodne z Europejską Kartą Praw Dziecka, według której przebywające w szpitalu dziecko powinno mieć prawo do uzyskania informacji w sposób dostosowany do jego wieku i percepcji, przyświeca Misioterapii”.

Personel medyczny Centrum Zdrowia Dziecka zostanie odpowiednio przeszkolony i przygotowany do rozmowy z małymi pacjentami. Komunikacji mają sprzyjać specjalne rekwizyty - szkoleniowy miś Tobi, który jest efektem prac psychologów oraz opracowana przez pracowników CZD bajka edukacyjna opisująca przygody misia podczas pobytu w szpitalu.

- Nasi lekarze często na własną rękę poszukują sposobów komunikacji z małym dzieckiem. Jednak Centrum Zdrowia Dziecka, jako jeden z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce, chce mieć wystandaryzowane narzędzia, dzięki którym dialog z pacjentami i ich opiekunami będzie jeszcze bardziej skuteczny - podkreślił podczas konferencji (11 października) Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Centrum Zdrowia Dziecka.

Poinformował, że w ramach projektu małym pacjentom na różnych etapach leczenia towarzyszą pluszowe misie. Do gabinetów lekarskich i poradni trafiły duże pluszaki. Każdy miś w łapie ma wenflon, a wewnątrz - płuca, serce, jelita, żołądek, wątrobę i inne organy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze