Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego częścią krajowego systemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2013 15:35

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu (CSRG) stała się w tym roku częścią krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Dzięki temu bez dodatkowych formalności ratownicy górniczy mogą uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach w całej Polsce.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego częścią krajowego systemu

Jak wyjaśnił w poniedziałek (16 grudnia) prezes CSRG Andrzej Chłopek, ratownicy już wcześniej uczestniczyli w akcjach innych niż górnicze - m.in. w działaniach po katastrofie hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. Włączenie stacji do krajowego systemu oznacza jednak udoskonalenie procedur i określenie szczegółów współpracy z innymi służbami, głównie strażą pożarną. Dzięki temu ratownicy górniczy mogą liczyć na szybką pomoc strażaków w akcjach na powierzchni.

Jednym z narzędzi CSRG, które może być wykorzystane w akcjach w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, są specjalistyczne pogotowia, wzywane - głównie do kopalń, choć nie tylko - w razie awarii, wypadków czy trudnych problemów. Kosztem ok. 6 mln zł przy bytomskiej siedzibie CSRG powstaje budynek centrum szkoleniowo-technicznego. Za ponad pół roku wprowadzą się tam właśnie specjalistyczne pogotowia.

Ratownicy zatrudnieni w pogotowiach mają umiejętności i sprzęt, pozwalające na wspieranie kopalń lub innych służb w sytuacjach, kiedy nie wystarczają ich własne środki. 
 
W nowym budynku na parterze będą garażować specjalistyczne wozy, na piętrze znajdą się pomieszczenia dla ratowników oraz zaplecze szkoleniowe i techniczne. W tym roku CSRG wzbogaciła się o dwa nowe wozy bojowe (za ok. 2 mln zł), a w 2015 r. za ponad 4 mln zł planuje zakup nowego specjalistycznego przewoźnego wyciągu ratowniczego, używanego m.in. do akcji ratowniczych w szybach kopalń.

W CSRG pracuje ponad stu ratowników, a w całym systemie ratownictwa górniczego w kopalniach węgla kamiennego jest ich blisko 6 tys. Bytomska stacja zabezpiecza 32 czynne kopalnie węgla kamiennego, trzy kopalnie soli oraz wiele innych jednostek (wśród nich kopalnie zabytkowe czy kopalnię doświadczalną), gdzie także muszą być zastępy ratownicze.

Ratownicy górniczy prowadzą działalność interwencyjną, pomagając górnikom i kopalniom zagrożonym podziemnymi pożarami, wybuchami gazów i pyłu węglowego, wyrzutami gazów i skał, zawałami skał i tąpaniami, gwałtownymi wdarciami wody do wyrobisk górniczych. Usuwają skutki takich zdarzeń i przywracają bezpieczne warunki pracy, ale także zajmują się prewencją, służącą zapobieganiu niebezpieczeństwom. Specjaliści z CSRG m.in. opracowują technologie i ekspertyzy w zakresie budowy tam pożarowych, izolacji i wzmacniania górotworu. Prowadzą też szkolenia w kopalniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum