Centra Zdrowia Psychicznego – jakie są ich mocne strony, a co powinno się zmienić?
Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do centrów zdrowia psychicznego oraz do konsultantów wojewódzkich o przekazanie spostrzeżeń na temat funkcjonowania CZP po 18 miesiącach od rozpoczęcia reformy.

Z przekazanych do Rzecznika informacji wynika, że zarówno konsultanci wojewódzcy, jak i centra zdrowia psychicznego pozytywnie oceniają pilotaż.
Za mocne strony uznali m.in.
- kompleksową i szybką opiekę psychiatryczną dla mieszkańców obszaru działania CZP
- kadrę, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie
- lepszą znajomość pacjenta i jego środowiska w którym funkcjonuje;
- wprowadzenie roli asystenta zdrowienia.
Centra wskazały też na elastyczność pracy i systemu zatrudnienia, obecność w zespole terapeutycznym, oprócz specjalistów wymaganych do funkcjonowania CZP, także specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży, neuropsychologów, psychologów klinicznych, psychoterapeutów, terapeutów leczenia uzależnień oraz wskazały na wzrost dostępności pacjentów do poradni zdrowia psychicznego.
Jednocześnie konsultantów wojewódzkich zwrócili uwagę na:
- brak dokładnych standardów postępowania dla CZP
- brak wytycznych dotyczących zatrudnionego personelu
- brak zewnętrznej, niezależnej od Biura ds. pilotażu instytucji ds. monitorowania jakości działania
- koszty działania CZP, które na terenie gminnym są zdecydowanie wyższe niż w dużym mieście.
CZP zwróciły dodatkowo uwagę na trudności w pozyskiwaniu asystentów zdrowienia. Duże rozproszenie osób objętych pilotażem w małych miejscowościach utrudnia zarówno dojazd do nich, jak i dotarcie pacjentów do oddziału dziennego, czy też poradni. Wskazano także na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Nierozwiązanym problemem pozostaje też niedostatek specjalistów psychiatrów, specjalistów psychologów klinicznych oraz pielęgniarek psychiatrycznych.
W zakresie współpracy centrów z innymi podmiotami - dobra współpraca odbywa się z podwykonawcami, ośrodkami pomocy społecznej w tym z pracownikami socjalnymi, a usprawnienia wymaga współpraca z lekarzami POZ, ZOL, schroniskami i noclegowniami, DPS, oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
Konsultanci wojewódzcy, jak i podmioty przekazały swoje propozycje zmian legislacyjnych, wskazując na potrzebę nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego w zakresie reformy psychiatrii środowiskowej, nowelizację ustawy o ochronie zdrowia czy zwiększenie dostępności CZP dla osób spoza obszaru oraz na przykład ujednolicenie dokumentacji medycznej.
Więcej: rpp.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)