Centra Krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Autor: dziennikzachodni.pl/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2014 10:29

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie krwi. Lato szczególnie trudny okres dla służby krwi, ponieważ zapotrzebowanie na krew nie maleje, a z powodu urlopów mniej osób zgłasza się do jej oddania.

Krew jest stosowana nie tylko podczas zabiegów po wypadkach, ale i w trakcie planowych operacji.

- Od kilku lat obserwujemy znaczny wzrost zapotrzebowania na krew, co jest związane m.in. z rozwojem transplantologii, kardiochirurgii, onkologii, wzrastającą zapadalnością na nowotwory i starzeniem się społeczeństwa - mówi Aleksandra Dyląg z RCKiK.

Na obszarze obejmującym działanie Centrum znajdują się m.in. dwie kliniki transplantacji szpiku, w których w roku 2013 wykonano 456 przeszczepów szpiku (w Polsce wykonano ich ponad 800), Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym wykonuje się ponad 40 proc. przeszczepów serca wykonywanych w całym kraju.

Centrum zabezpiecza w krew i jej składniki 154 szpitale i kliniki regionu śląskiego. Codziennie do szpitalnych banków wydawanych jest ok. 250 l. krwi i jej preparatów. Żeby krwi nie zabrakło, dziennie do jej oddania powinno się zgłosić 450 osób.

Więcej: http://www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum