PWX/Rynek Zdrowia | 04-05-2015 10:09

Celon Pharma SA poprowadzi badania nad terapią zaburzeń psychotycznych

Konsorcjum naukowo-biznesowe, którego liderem jest Celon Pharma SA, w piątek (8 maja) zainauguruje projekt dotyczący terapii zaburzeń psychotycznych oraz w chorobie Huntingtona. Na jego realizację otrzyma prawie 27 mln złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach programu STRATEGMED.

Fot. Fotolia

Jak podaje biuro prasowe Celon Pharma SA, projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej NCBiR uzyskując najwyższą ocenę pod względem merytorycznym.

Projekt „Nowa terapia zaburzeń psychotycznych oraz w chorobie Huntingtona ze szczególnym uwzględnieniem deficytów poznawczych” (NoteSzHD) lider poprowadzi w porozumieniu z pięcioma partnerami naukowymi. Są wśród nich: Instytut Biologii Doświadczalnej PAN, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Instytut Farmakologii PAN oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Spółka będzie odpowiedzialna za kluczowe działania związane z rozwojem leku, natomiast do zadań pozostałych członków konsorcjum będzie należało zbadanie mechanizmów działania inhibitorów fosfodiesterazy 10A (PDE10A).

- Fakt, że nasz projekt został najwyżej oceniony pod względem merytorycznym i uzyskał pierwsze miejsce na liście rankingowej jest dla nas dużym wyróżnieniem - powiedział dr Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A. - Prace nad innowacyjnymi inhibitorami PDE10A prowadzimy od 2 lat, więc tym bardziej cieszy nas tak duże zainteresowanie ze strony środowiska naukowego. 

Całkowita wartość projektu STRATEGMED to 40 279 820 zł, z czego 26 730 836 zł stanowi dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.