Caritas uruchomiła w Krakowie wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2011 10:16

Nową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, w której dla ciężko chorych dostępne będą specjalistyczne łóżka, koncentratory tlenu i ssaki uruchomiła Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Caritas uruchomiła w Krakowie wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego
- Nasza oferta jest skierowana do osób o niskich dochodach, których często nie stać na skorzystanie z innych wypożyczalni. Caritas Polska przekazał nam najbardziej poszukiwane sprzęty, do których rodziny chorych często miały utrudniony dostęp. To wyposażenie bardzo wysokiej klasy - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

To siódma wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego na terenie archidiecezji, ale pierwsza, w której dostępne są ssaki i koncentratory tlenu. Sprzęt jest nowy. - Opłaty będą dobrowolnymi ofiarami, na poziomie, który pozwoli nam na serwisowanie i dezynfekcję tego sprzętu - wyjaśnił ks. Kordula.

Wypożyczalnia została otwarta w Stacji Opieki Caritas przy parafii Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Podwawelskim w Krakowie. Docelowo będzie dysponowała 53 łóżkami, 13 koncentratorami tlenu i 15 ssakami. Część tego sprzętu jest już dostępna, reszta dotrze wkrótce od producentów.

Sprzęt został zakupiony przez Caritas Polska za pieniądze uzyskane w ramach akcji pozyskiwania 1 proc. podatku. Tegoroczna kampania, prowadzona pod hasłem "Ile kosztuje życie?", miała zwrócić uwagę na potrzeby osób starszych, chorych i niepełnosprawnych i konieczność zapewnienia im godnych warunków życia i leczenia.

Łącznie Caritas Polska kupi ponad 1 tys. sztuk sprzętu dla osób przewlekle chorych, który trafi do wypożyczalni prowadzonych przez 32 diecezjalne Caritas.

W całym kraju diecezjalne Caritas prowadzą ponad 200 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z których rocznie korzysta blisko 13 tys. osób. Wypożyczalnie dysponują m.in. elektrycznie lub hydraulicznie sterowanymi łóżkami i podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami oraz chodzikami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum