Caritas kielecka otworzyła hostel dla osób z zaburzeniami umysłowymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 18:54

Hostel dla osób z zaburzeniami umysłowymi otworzyła w Świniarach (Świętokrzyskie) Caritas diecezji kieleckiej. To pierwsza tego typu placówka w województwie, dysponuje 15 miejscami - poinformował w czwartek w Kielcach dyrektor Caritas ks. Stanisław Słowik.

- W hostelu mogą znaleźć pomoc osoby, które wcześniej były leczone w szpitalu psychiatrycznym, lecz po jego opuszczeniu nie potrafią powrócić do samodzielnego życia w swoim środowisku - powiedział ks. Słowik.

Podopieczni ośrodka w Świniarach mają zapewnione wspólne mieszkanie oraz stały specjalistyczny nadzór lekarski i pielęgniarski.

Jak zaznaczył dyrektor Caritas, terapeutyczne świadczenia placówki zostały zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pobyt w hostelu po remisji choroby ma być okresowy i powinien pomóc każdemu pensjonariuszowi powrócić do życiowej samodzielności. 

Hostel w Świniarach koło Solca-Zdroju to kolejna placówka - obok Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu dla Bezdomnych - powstała w opustoszałej przed 14 laty szkole podstawowej w tej miejscowości.

Stale mieszka tam 60 osób, a 30 przychodzi na różnego rodzaju zajęcia. Caritas diecezji kieleckiej zapewnia wszystkim odpowiednie wsparcie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum