Caritas Polska: ponad 2,6 mln zł w ramach 1 proc. od podatników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 11:59

Ponad 2,6 mln zł otrzymała w tym roku Caritas Polska z 1 proc. od podatników za rok 2012 - poinformował PAP w piątek (13 września) rzecznik prasowy Caritas Paweł Kęska.

Caritas Polska: ponad 2,6 mln zł w ramach 1 proc. od podatników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To blisko jeden milion zł więcej niż wpłaty za rok 2011. Przekazane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego do wypożyczalni Caritas w całej Polsce. 

Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz przyznał, że jest bardzo poruszony tym, że Polacy pozostają wrażliwi na los i potrzeby osób chorych, niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych. - Twój 1 proc. pomoże chorym i potrzebującym. Przekaż go Caritas, której celem jest wyposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzonych przez Caritas w całej Polsce. Z wypożyczalni korzystają tysiące chorych. W ich imieniu z całego serca dziękuję wszystkim naszym darczyńcom za wrażliwe serca i za okazane nam zaufanie - powiedział ks. Subocz. 

Poinformował, że od 2011 r. Caritas Polska, dzięki wpłatom 1 proc. podatku dochodowego, kupiła 2,4 tys. łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych z materacami przeciwodleżynowymi, 463 koncentratory tlenu i 336 ssaków medycznych dla osób chorych przewlekle i terminalnie. Sprzęt o wartości ponad 5,7 mln zł trafił do 114 wypożyczalni, stworzonych dzięki staraniom dyrektorów 44 diecezjalnych Caritas. 

Poza sprzętem zakupionym przez Caritas Polska, diecezjalne wypożyczalnie dysponują też m.in. podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami i chodzikami. 

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum