CZD: Tomek odzyskał przytomność

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2010 20:29

Chłopiec, który przeszedł przeszczep wątroby z powodu zatrucia muchomorem, odzyskał w środę (25 sierpnia) przytomność.

Chłopiec nawiązuje kontakt z mamą i lekarzami, zaczął też samodzielnie oddychać - powiedziała w na konferencji prasowej dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska z Centrum Zdrowia Dziecka. Zastrzegła, że chłopiec wymaga jeszcze rehabilitacji i odpoczynku, musi nabrać sił, ale "wszystko zmierza ku dobremu".

W nocy z 10 na 11 sierpnia, sześcioletni Tomek w stanie ciężkim został przetransportowany helikopterem do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Przeszczep wątroby wykonano 17 sierpnia. Dawcą został 25-letni mężczyzna, który zginął w wypadku drogowym. W miniony wtorek lekarze przeprowadzili u chłopca zabieg zamknięcia powłok brzusznych.

Jutro lub pojutrze chłopca będzie można przenieść do Kliniki Chirurgii i Transplantologii CZD pod bezpośrednią opiekę prof. Piotra Kalicińskiego i jego zespołu. Najwcześniej za kilka tygodni małego pacjenta będzie można wypisać do domu.

Jak powiedział PAP prof. Kaliciński, rehabilitacja Tomka będzie polegała na powolnym usprawnianiu go pod względem oddechowym i ruchowym. Chłopiec będzie też pod opieką psychologa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum