PAP/Rynek Zdrowia | 13-09-2010 12:22

CZD: 6-letni Tomek oczekuje na kolejną operację

6-letni Tomek zatruty muchomorem przeszedł terapię antybiotykową i cały czas czeka na zamknięcie powłok brzusznych, ale jego stan zdrowia poprawia się - poinformował PAP rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Paweł Trzciński.

Jak wyjaśnił rzecznik, podanie antybiotyków było konieczne, bo chłopiec bardzo długo już leży i wdało się zakażenie, jednak tego typu kłopoty zdarzają się często i w tej chwili nie są poważnym zagrożeniem.

W piątek nad ranem chłopiec został ponownie podłączony do respiratora. Wciąż ma otwarte powłoki brzuszne, po zabiegu odtworzenia dróg żółciowych, który przeszedł 1 września.

– Na razie nie są planowane dalsze zabiegi, musimy mu dać chwilkę wytchnienia, żeby nabrał dalszych sił, żeby jego organizm był w stanie przyjąć kolejne zabiegi – podkreślił Trzciński.

Od niedzieli stan zdrowia Tomka się poprawia. – Tomek jest już świadomy. Przebywa pod respiratorem, w związku z czym nie może mówić, ale nawiązał kontakt z otoczeniem. Wszystkie parametry się poprawiają. Być może w najbliższych dniach będziemy odłączali go od respiratora – wyjaśnił rzecznik CZD.

Sześciolatek zatruł się muchomorem sromotnikowym 7 sierpnia. W ostatniej chwili, 17 sierpnia, lekarzom Centrum Zdrowia Dziecka udało się przeprowadzić przeszczep wątroby. Chłopiec na razie przeszedł sześć operacji, czeka go siódma.