COVID-19 wciąż sieje strach. Kto najbardziej boi się koronawirusa?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2021 14:11

Największe obawy związane z zachorowaniem na COVID-19 widać u rodziców małych dzieci. Nawet kiedy dziecko choruje łagodnie, robią wszystko by trafiło do szpitala. Podobny strach widać u seniorów.

COVID-19 wciąż sieje strach. Kto najbardziej boi się koronawirusa?
Bardzo wystraszeni są rodzice małych dzieci, które zakażają się COVID-em. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Dr Wojciech Feleszko, immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Gazetą Wyborczą podkreśla, że rodzice małych dzieci, które zakażają się COVID-em, są bardzo wystraszeni. Robią wszystko, żeby ich dziecko było pod ochroną i opieką lekarzy. W czasie choroby zasięgają intensywnych porad u pediatry albo naciskają o umieszczenie w szpitalu. Rodzice dzieci starszych mniej się boją.

Najbardziej jednak wystraszone są osoby po 65. roku życia, zwłaszcza te z objawami, czyli długotrwałą gorączką, zmęczeniem, desaturacją, bólami. To zdaniem lekarza, jest jak najbardziej uzasadnione, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że są oni dotknięci bardzo wysokim wzrostem zgonów.

Podkreśla, że w jego ocenie, nie jest na szczęście tak, że wymiera całe pokolenie, bo nie każdy zakażony koronawirusem umiera. Wiele osób wychodzi z tego. Jednak, jak wyjaśnia, bez wątpienia właśnie to pokolenie zostało bardzo mocno dotknięte skutkami pandemii.

W ocenie doktora duży wpływ na liczbę zgonów w tych przedziałach wiekowych mają choroby współistniejące i fakt późnego zgłaszania się do lekarza. Pacjenci ci są świadomi tego, że to może się źle skończyć. Dlatego, zdaniem eksperta, tak ważne jest szczepienie najstarszych ludzi.

Zaznacza, że w równie trudnej sytuacji są dzieci zakażone COVID-19, które mają schyłkową niewydolność nerek, choroby onkologiczne, kardiologiczne.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum