CNN: wirus H1N1 pustoszy płuca a potem zabija

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 20:59

Naukowcy odkryli przyczynę śmiertelnych przypadków pacjentów zainfekowanych wirusem grypy H1N1.

CNN: wirus H1N1 pustoszy płuca a potem zabija

Jak za CNN podaje Gazeta Wyborcza, wiurs wnika głęboko do płuc pustosząc je. Podobnie zachowywał się podczas pandemii grypy, które zabiły miliony ludzi w 1918 i 1957 roku.

Pracownicy nowojorskiego biura Głównego Lekarza Sądowego przebadali dokumentację medyczną 34 osób zarażonych nową grypą, które zmarły w pierwszych dniach wybuchu pandemii pomiędzy 15 maja a 9 lipca 2009 r.

U ofiar stwierdzono zapalenie i głębokie uszkodzenie płuc, które sięgnęło aż do zakończeń pęcherzyków płucnych.

– Na ogół wirus grypy infekuje jedynie górne drogi oddechowe. To, co widzimy wyraźnie potwierdza, że wirus powoduje głęboką infekcję niszcząc komórki od tchawicy, aż po małe komórki płuc – powiedział CNN dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

Badania wskazują, że 91 proc. śmiertelnych przypadków dotyczyło osób z innymi dolegliwościami, a większość zmarłych to osoby w wieku 25–49 lat. Ponad połowa zgonów była spowodowana przez bakteryjne zapalenie płuc.

Jak wyjaśnił prof. William Schaffner z Uniwersytetu Vanderbilt, zapalenie wywołuje wtórna infekcja bakteryjna, a uderzenie wirusa w płuca powoduje, że przestają one normalnie funkcjonować. Podkreślił też, że wysokim czynnikiem ryzyka śmierci jest otyłość u pacjentów z wirusem grypy H1N1.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum