CMJ: Okołooperacyjna Karta Kontrolna wdrożona w 29 szpitalach

Autor: CMJ/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 16:14

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) poinformowało we wtorek (17 stycznia), że do grona szpitali, które wdrożyły Okołooperacyjną Kartę Kontrolną (OKK) dołączyły trzy placówki.

Jak informuje CMJ wdrożenie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej potwierdził ostatnio Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie, Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu oraz Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. Z danych CMJ wynika, że łącznie OKK wdrożyło 29 placówek w Polsce.

Okołoperacyjną Kartę Kontrolną opracowała Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisatin - WHO) po konsultacjach z lekarzami chirurgii i anestezjologii, pielęgniarkami anestezjologicznymi i operacyjnymi oraz przedstawicielami pacjentów. WHO zapewnia, że OKK może być stosowana na każdej sali operacyjnej na całym świecie.

Jak wyjaśnia CMJ karta nie jest elementem polityki regulacyjnej ani ustawowej, lecz narzędziem, służącym klinicystom i innym profesjonalistom medycznym, zaangażowanym w poprawę bezpieczeństwa w celu ograniczenia możliwych do uniknięcia zgonów i powikłań.

CMJ zaprasza szpitale do poprawy bezpieczeństwa zabiegów chirurgicznych poprzez udział w inicjatywie WHO "Bezpieczna chirurgia ratuje życie", która obejmuje wdrażania OKK. Jest to element działań World Alliance for Patient Safety, nakierowanych na ograniczenie liczby komplikacji i zgonów operowanych pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum