CIS: przygotowujemy warunki dla przeprowadzenia niezbędnych zabiegów niepełnosprawnym

Autor: Aleksandra Rebelińska - PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 17:14

Trwa ustalanie szczegółów dot. wejścia masażystów do Sejmu; staramy się przygotować odpowiednie warunki dla przeprowadzenia niezbędnych zabiegów - oświadczył dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka odnosząc się do decyzji o odmowie wstępu do Sejmu dla rehabilitantów, którzy mieli pomóc protestującym niepełnosprawnym.

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus w niedzielę zaapelowała w mediach społecznościowych do rehabilitantów i masażystów o pomoc dla protestujących w Sejmie niepełnosprawnych. Z chęcią pomocy zgłosiły się cztery osoby, które posłanka Nowoczesnej zaprosiła na poniedziałek na godz. 16 do Sejmu.

Jednak, jak poinformowała w poniedziałek na konferencji Scheuring-Wielgus, Kancelaria Sejmu nie wydała zgody na wejście masażystów do gmachu parlamentu.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu powiedział PAP, że Kancelaria Sejmu jest w bieżącym kontakcie z protestującymi. - Codziennie sprawdzamy, w których aspektach moglibyśmy pomóc, tak by obecność w Sejmie upłynęła w odpowiednich warunkach. Aktualnie ustalane są szczegóły dotyczące wejścia masażystów na teren kompleksu sejmowego. Staramy się przygotować odpowiednie warunki - do zaakceptowania przez rodziców - dla przeprowadzenia niezbędnych zabiegów. Liczymy na współpracę w tej sprawie - podkreślił.

Od 18 kwietnia w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz ich podopiecznymi. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

W piątek z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Minister spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych także w niedzielę wieczorem.

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum