CIR przypomina zasady postępowania po kontakcie z osobą zakażoną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2020 20:31

Przypomnij sobie, w jakiej sytuacji miałeś styczność z osobą chorą i obserwuj swój stan zdrowia - wskazuje Centrum Informacyjne Rządu, przypominając zasady postępowania po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. CIR informuje również, w jakich sytuacjach należy kontaktować się z sanepidem.

CIR przypomina zasady postępowania po kontakcie z osobą zakażoną
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

CIR w czwartkowym komunikacie przypomina zasady postępowania w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Jak wskazano, należy ustalić, czy kontakt z chorym był bliski czy przelotny.

"Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwuj swój stan zdrowia, dbaj o siebie i zachowuj się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie musisz poddawać się kwarantannie" - przypomina CIR.

Większe prawdopodobieństwo zakażenia istnieje wówczas, jeśli kontakt z zakażonym był bliższy niż 2 metry i dłuższy niż 15 minut (przebywanie w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa) albo jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel).

CIR wskazuje, że w takiej sytuacji należy zgłosić się do sanepidu i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus w zakładce Kontakt. Trzeba także zostać w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny - taka informacja zostanie przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie. Po otrzymaniu powiadomienia należy zainstalować obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa. CIR podkreśla, że w tej sytuacji domownicy nie są objęci kwarantanną.

O kwarantannie należy telefonicznie lub mailowo poinformować pracodawcę. Zaświadczenie z sanepidu lub eZLA nie są potrzebne - Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje pracodawcę o objęciu kwarantanną. "Gdy jednak zdarzy się, że w systemie nie będzie informacji dla pracodawcy - złóż oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie. Masz na to 3 dni od zakończenia kwarantanny" - wskazuje CIR. Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji, m.in. imię, nazwisko, PESEL, serię i numer dowodu osobistego, a także datę rozpoczęcia i zakończenia obowiązkowej kwarantanny.

"Po 10 dniach, w sytuacji braku objawów, Twoja kwarantanna jest zakończona. Możesz upewnić się o tym, sprawdzając informacje na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Pamiętaj! Obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli poczujesz się gorzej i będziesz miał objawy COVID-19 - zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu. On oceni stan Twojego zdrowia i w razie potrzeby wystawi skierowanie na test. (...) Zlecenie testu przez lekarza POZ zmieni Twoją sytuację. Negatywny wynik automatycznie kończy kwarantannę. Pozytywny oznacza zakażenie i izolację. W tej sytuacji Twoi współdomownicy zostaną poddani kwarantannie" - informuje CIR.

Olga Zakolska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum