CBOS: to państwo ma dbać o zdrowie obywateli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2009 14:32

86 proc. Polaków oczekuje wysokiego poziomu ochrony zdrowia. O 3 proc. w porównaniu z jesienią 2007 r. zwiększyła się liczba Polaków, którzy uważają, że obowiązkiem państwa jest zadbanie o służbę zdrowia. O tyle samo

Jak podaje PAP, największe oczekiwanie, że państwo zapewni wysoki poziom usług w ochronie zdrowia wyrażają głównie wyborcy PSL (95 proc.) i SLD (91 proc.). Wśród zwolenników PiS taki pogląd ma 88 proc oraz 78 proc. wyborców PO.

Z badań CBOS wynika też, że wzrosła – z 37 proc. do 44 proc. – liczba osób, które uważają, że aborcja powinna być całkowicie zakazana. Zmalała za to (o 5 proc. w porównaniu z wynikami sprzed dwóch lat) liczba respodentow, którzy uważają, że usunięcie ciąży powinno być dostępne bez ograniczeń.

Za całkowitym zakazem przerywania ciąży opowiada się 66 proc. zwolenników PiS, 44 proc. – w przypadku PSL, 33 proc. – PO i 25 proc. – SLD.

Natomiast pogląd, że aborcja powinna być dozwolona bez ograniczeń podziela 48 proc. elektoratu SLD, 31 proc. zwolenników PO, 19 proc. – PSL i 15 proc. – w przypadku PiS.

Badanie opracowano na podstawie sondaży przeprowadzonych przez CBOS w dniach 6-12 sierpnia (reprezentatywna próba losowa dorosłych Polaków liczyła 1041 osób) oraz w dniach 3-9 września (reprezentatywna próba losowa dorosłych Polaków liczyła 1086 osób).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum