Bytów: zdjęcia rtg już (niemal) tylko na CD

Autor: SA, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2010 12:04

Szpital Powiatu Bytowskiego zdjęcia rentgenowskie wydaje na płytkach CD, a na kliszach jedynie na prośbę. Nieliczni uważają, że komplikuje to pracę lekarzy.

Szpitale już szeroko korzystają z cyfrowej techniki zapisu badań obrazowych.

Szpital Powiatu Bytowskiego  wykonuje cyfrowe zdjęcia RTG, które wydaje na płytce CD. Przeszedł na system cyfrowy przede wszystkim dla oszczędności. Klisze są kosztowne. Jedna płytka kosztuje kilkanaście groszy, a klisza – kilkanaście złotych.

– Lekarze pracujący w naszym szpitali są ze zmiany zadowoleni – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Karankowski, dyrektor bytowskiego szpitala. Oni nie mają problemu z odczytem zdjęcia RTG z płytki CD. Dostrzegają zalety. Taki sposób rejestrowania zdjęć daje im 24-godzinny dostęp do opisu i dostępność do obrazu RTG na monitorach komputerów lekarzy na poszczególnych oddziałach.

Jak się okazuje zadowoleni z ucyfrowienia zdjęć są nie wszyscy. Sławomira Musiał, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, powiatowa radna i przewodnicząca komisji zdrowia, w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej stwierdziła, że zapisywanie zdjęcia rtg na płycie CD jest to jednak problem dla lekarzy rodzinnych i dla pacjentów, którzy muszą płacić za kliszę, ponieważ nie wszyscy lekarze rodzinni mają podpisane umowy z ościennymi zespołami opieki zdrowotnej.

Spór o klisze trwa od kilku miesięcy. Szpital ma swoje racje, choć jak przyznaje dyrektor Karankowski, po burzy – trwającej od kilku miesięcy – wokół wydawania zdjęć na CD, placówka wykonuje na życzenie również zdjęcia na kliszach, nieodpłatnie

Nietrudno domyślić się, że problem tkwi też w czytnikach, których po prostu nie mają wszyscy lekarze. Zakup czytnika, to też inwestycja.

Podobne kłopoty ma wiele placówek medycznych w kraju, o czym pisał już portal rynekzdrowia.pl. Warto przypomnieć, że problem, m.in. pojawił się w Rzeszowie, gdzie pogotowie ratunkowe wydawało zdjęcia rtg na CD, a lekarze w szpitalu musieli odsyłać pacjentów po kliszę, bo nie mieli na czym odczytać badania.   

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum