Bytom: w czwartek i piątek testy przesiewowe na obecność koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2020 10:10

W czwartek i piątek w Bytomiu, gdzie badania potwierdziły dotąd zakażanie koronawiusem u blisko 350 mieszkańców, wykonywane będą szybkie testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2. Skorzystają z nich m.in. rodziny górników z miejscowej kopalni Bobrek-Piekary, gdzie do środy potwierdzono 54 zakażenia.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Każdego dnia możliwe jest przeprowadzenie do 200 testów - poinformował w czwartek (7 maja) PAP rzecznik Węglokoksu, do którego należy bytomska kopalnia, Jarosław Latacz.

Dotąd każdego dnia personel Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu pobierał do badań w kierunku zakażenia koronawirusem ok. 50 wymazów, a drugie tyle próbek pobierała załoga bytomskiego wymazobusa. Rozpoczęcie testów przesiewowych pozwoli na zwielokrotnienie liczby badanych osób, a tym samym powinno przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania choroby.

- Szybkie testy to odpowiedź władz miasta oraz zarządu firmy Weglokoks Kraj na ostatnie wzrosty ilości zakażeń koronawirusem wśród mieszkańców Bytomia i pracowników kopalni Bobrek - wyjaśnił rzecznik spółki.

Testy będą wykonywane przed bytomską halą sportową Na Skarpie przy ulicy Frycza-Modrzewskiego 5A. W czwartek i piątek od godziny 9.00 rano chętni będą mogli podjeżdżać samochodami do rozstawionych namiotów. Najpierw specjaliści przeprowadzą wywiad medyczny, a następnie, w kolejnym namiocie, pobrane będą wymazy do badań.

Według przekazanych w środę po południu danych sanepidu, w woj. śląskim zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd łącznie u 2947 osób. Poinformowano o 12 nowych przypadkach infekcji. Od początku epidemii w regionie zmarło 138 chorych, a 666 osób wyzdrowiało. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia lub zakażenia koronawirusem jest w regionie 440 osób.

autor: Marek Błoński

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum