×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bytom: nowatorska metoda leczenia w szpitalu wojewódzkim

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia04 maja 2016 17:57

Chirurdzy z Bytomia przeprowadzili jeden z pierwszych na Śląsku zabiegów wszczepienia stentgraftu fenestrowanego, czyli protezy do leczenia tętniaków aorty brzusznej. Protezę specjalnie dla pacjenta z Bytomia zaprojektował zespół inżynierów z Londynu.

Bytom: nowatorska metoda leczenia w szpitalu wojewódzkim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Janusz Kuśmierz, szef chirurgii naczyniowej i ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, wyjaśnia, że to alternatywa dla chorych, których ze względu na zły stan zdrowia, nie można operować metodą tradycyjną.

Specjalistyczna proteza, zaprojektowana dla indywidualnego pacjenta, kosztuje ok. 180 tys. złotych, a jej wykonanie, to proces niezwykle złożony. Zabieg wykonuje się przy zaledwie kilkucentymetrowym nacięciu pachwin i przez tętnicę udową stentgraft wprowadza się do aorty. Cały proces od zakwalifikowania pacjenta do operacji trwa ok. sześciu tygodni.

Pacjent jest zdolny do samodzielnego poruszania się już na drugi dzień po zabiegu, podczas gdy w przypadku tradycyjnej operacji ten proces trwa ponad tydzień. Ponadto tradycyjna operacja związana jest z większym ryzykiem powikłań: od porażenia kończyn dolnych do niewydolności nerek.

Bytomska placówka, obok lecznic w Katowicach i Sosnowcu, jest jednym z ośrodków w województwie śląskim, gdzie wykonywane są podobne zabiegi. Koszty związane z wszczepieniem protezy w całości refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj: www.onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum