Bytom: badania pensjonariuszy DPS "Kombatant": 17 zakażonych, 58 z wynikiem ujemnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 17:38

Pobrane przed kilkoma dniami próbki od pensjonariuszy bytomskiego Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" potwierdziły, że 17 z nich nadal jest zakażonych koronawirusem, badania 58 innych mieszkańców dały wynik negatywny. Nie ma jeszcze danych na temat ośmiu osób.

W środę pobrano kolejne próbki od wszystkich 53 pracowników ośrodka Fot. Shutterstock

O częściowych wynikach kolejnych badań mieszkańców, przeprowadzonych 6 i 8 maja, a także o ponownym pobraniu próbek od personelu DPS, poinformował w czwartek Urząd Miasta Bytomia.

DPS "Kombatant" od marca zmaga się z ogniskiem koronawirusa. Zakażonych zostało łącznie blisko 80 mieszkańców ośrodka, część z nich trafiła do szpitali. Sześciu z zakażonych podopiecznych zmarło. SARS-CoV-2 potwierdzono też u 20 osób z personelu.

Jak zaznaczyła rzeczniczka urzędu miasta Małgorzata Węgiel-Wnuk, zarówno pensjonariusze, jak i pracownicy DPS-u poddawani są regularnym badaniom wymazowym. 26 podopiecznych zostało już wcześniej uznanych za ozdrowieńców. Dwa kolejne badania nie wykazały zakażenia SARS-CoV-2. Wyzdrowiało też 14 pracowników.

- Przeprowadzone 6 i 8 maja wśród 83 mieszkańców badania nie wykazały obecności COVID-19 u 58 osób. U 17 osób testy wciąż potwierdzają zakażenie koronawirusem. Na wyniki badań ośmiu osób jeszcze czekamy. Spośród przebadanej na początku maja grupy 25 osób to potencjalni ozdrowieńcy, czyli osoby, u których wynik testu na obecność koronawirusa po raz pierwszy był negatywny - powiedziała rzeczniczka.

Za zdrową uznaje się osobę, u której dwa kolejne testy dały wynik negatywny. Zgodnie z tą zasadą obecnie 44 podopiecznych ośrodka jest uznawanych za zakażonych koronawirusem, a 69 mieszkańców nie jest nosicielami SARS-CoV-2.

Spośród personelu ośrodka zakażonych jest nadal sześć osób - dwie pracownice pozostają w szpitalach. 14 innych pracowników DPS "Kombatant", którzy byli zakażeni koronawirusem - wyzdrowiało.

Jak podała w czwartek Węgiel-Wnuk, w szpitalach w Gliwicach i w Tychach wciąż przebywa dwoje pensjonariuszy zakażonych koronawirusem. W środę pobrano kolejne próbki od wszystkich 53 pracowników ośrodka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum