Bytom: angiodroid leczył chorych z miażdżycą naczyń nóg

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2016 12:25

Włoski angiodroid został we wtorek (28 czerwca) wykorzystany do leczenia trzech pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu cierpiących na miażdżycę naczyń nóg.

Pracownia Badań Naczyniowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Fot. Materiały prasowe

Urządzenie z gatunku isuflatorów - służących do podawania dwutlenku węgla - pomogło bytomskim lekarzom rozprawić się ze zwężeniem tętnic obwodowych przy minimalnym ryzyku powikłań.

- Zabiegi na angiodroidzie to nadzieja dla osób z miażdżycą kończyn dolnych, chorych na przykład na cukrzycę. Mogliśmy wykonywać zabiegi na tętnicach obwodowych bez podania kontrastu, natomiast z podaniem dwutlenku węgla. To bardzo ważne, bo kontrast wydalany jest przez nerki, co dla osób z dolegliwościami tego narządu - a do takich należą cukrzycy - jest zbyt niebezpieczne - poinformował Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Dla osób chorych na cukrzycę, u których często występuje miażdżyca nóg, angiodroid daje szansę wykonania zabiegu na tętnicach obwodowych. Chorego nie trzeba wcześniej przygotowywać do podania kontrastu - co trwa ok. trzech dni, nawadniać go, ani długo hospitalizować. Na drugi dzień po zabiegu pacjent może iść do domu.

W Polsce zaplanowano dwie serie pokazowych zabiegów z wykorzystaniem angiodroida - w Bytomiu i Gdańsku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum