Bytom, Warszawa: projektują rehabilitacyjną grę wideo dla seniorów

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2017 13:01

Odbyło się pierwsze spotkanie zespołu twórców rehabilitacyjnej gry dla seniorów w Centrum Badawczo-Rozwojowym Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (PJATK) w Bytomiu.

Bytom, Warszawa: projektują rehabilitacyjną grę wideo dla seniorów
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Uczestnicy projektu zapoznali się z możliwościami laboratoriów, jakimi dysponuje bytomska placówka PJATK oraz wymienili doświadczenia i pierwsze pomysły dotyczące projektowanej gry wideo, która pomoże przywracać sprawność osobom starszym w domowych warunkach.

Zebranie otworzył wykład prof. Krystyny Księżopolskiej-Orłowskiej, kierownik Kliniki Rehabilitacji w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie rehabilitacji medycznej, dotyczący ogólnych zagadnień związanych z procesem starzenia się. Zespół zapoznał się z między innymi z możliwościami laboratoriów bytomskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego PJATK.

Delegaci NIGRiR przystąpili do pierwszych analiz w Laboratorium Dynamiki i Wielomodalnej Interakcji. Pozostała część zespołu zapoznała się ze specyfiką robota rehabilitacyjnego "Luna EMG" gliwickiej firmy Egzotech w ramach wymiany doświadczeń przy tworzeniu zaawansowanej technologii rehabilitacyjnej dla osób w wieku podeszłym.

Zwieńczeniem wizyty w bytomskiej placówce PJATK było spotkanie zespołu, na którym doprecyzowano grupę docelową planowanej gry rehabilitacyjnej oraz uzgodniono harmonogram badań.

W Polsce obecnie jest ok. 6 mln seniorów, a do 2050 roku liczba ta ma wzrosnąć aż do 11 mln. Wśród osób w wieku senioralnym około 30% kobiet i około 20% mężczyzn co najmniej raz w roku doznaje niezamierzonego upadku, który może wiązać się z poważniejszymi powikłaniami wymagającymi opieki szpitalnej.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych podjęli się we współpracy z firmą Vox Track zaprojektowania i stworzenia rehabilitacyjnej gry dla seniorów, która pozwoli skutecznie pokonywać w domowych warunkach zaburzenia koordynacji wzrokowo-mięśniowej, będącej przyczyną większości upadków osób w starszym wieku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum