Bydgoszcz: zabieg z wykorzystaniem ultrasonografii wewnątrznaczyniowej

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2016 10:06

Lekarze z Kliniki Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy wykonali po raz pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim u chorego z zakrzepicą nóg zabieg, podczas którego wykorzystali ultrasonografię wewnątrznaczyniową.

Taki zabieg wykonano po raz pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim Fot. Archiwum RZ

Ultrasonografia wewnątrznaczyniowa jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi przyżyciowego obrazowania naczyń. Obok kardiologii inwazyjnej i diagnostyki stanu naczyń wieńcowych jest ona niemal niezbędnym narzędziem diagnostycznym podczas wykonywania zabiegów stentowania układu żylnego.

Jak poinformowano na stronie internetowej szpitala, zabieg przeprowadzili: dr n.med. Karol Suppan, konsultant wojewódzki w dziedzinie angiologii, dr hab. n. med. Jacek Budzyński, kierownik Katedry Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych oraz lekarz Artur Mieczkowski w asyście zespołu Elżbiety Kołudkiewicz, Dagmary Niedzielskiej oraz Pawła Zuckarroli'ego.

Wprowadzenie nowej metody leczniczo-diagnostycznej poprzedzone było udziałem lekarzy w licznych warsztatach i kursach, m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Bernie (Szwajcaria) pod okiem jednego z europejskich autorytetów w zakresie interwencji żylnych, prof. Nilsa Kuchera.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum