Bydgoszcz: wstępnie zdiagnozują online pacjenta reumatologicznego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2010 17:58

Pacjenci z zapaleniem stawów nie będą już czekać w kolejkach. Przygotowany program online ułatwi im dostęp do reumatologa.

Bydgoszcz: wstępnie zdiagnozują online pacjenta reumatologicznego
Uprawianie medycyny bez możliwości dostępu do internetu już trudno sobie wyobrazić.

Pacjent z sygnałami zapalenia stawów, by mógł być zdiagnozowany, musi czekać miesiącami na wizytę u reumatologa, ponieważ specjalistów z tej dziedziny w kraju jest niewielu. Od czerwca w Bydgoszczy sytuacja zmieni się radykalnie, bo w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela reumatolodzy będą stawiać wstępną diagnozę online.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, założenia programu są takie: Jeśli lekarz rodzinny będzie podejrzewał u pacjenta wczesne zapalenie stawów, zaloguje się na stronie „Biziela” i wyśle informację o pacjencie do reumatologa. Specjalista na podstawie zebranego wywiadu przez lekarza oceni, czy dana osoba rzeczywiście jest chora. Od tego momentu w ciągu maksymalnie 14 dni roboczych chory trafi do poradni wczesnego zapalenia stawów na jednodniową diagnostykę (o terminie wizyty zawiadamia go lekarz rodzinny). Po badaniach reumatolog odeśle formularz z ustaloną diagnozą do lekarza rodzinnego i to pod jego opieką pozostanie pacjent.

Pomysłodawcą programu, który w czwartek (13 maja) został oficjalnie zainaugurowany podczas konferencji w Bydgoszczy, jest dr Sławomir Jeka, szef Oddziału Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej w szpitalu im. Biziela.

Sławomir Jeka uważa, że na programie, który jest wzorowany na tym, który funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, skorzystają i pacjenci, i NFZ, bo diagnostyka trwa zaledwie jeden dzień i jest prowadzona w przychodni, a nie w szpitalu.

Więcej w Gazecie Wyborczej.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum