PAP/Rynek Zdrowia | 09-02-2015 11:49

Bydgoszcz: w szpitalu im. Jurasza będą przeszczepiane wątroby

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy w połowie roku zacznie przeprowadzać w Klinice Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej operacje przeszczepiania wątroby. Lecznica planuje wykonywać około 40 takich zabiegów rocznie.

Jak poinformowała Marta Laska, rzecznik szpitala im. Jurasza, obecnie szpital czeka już tylko na "decyzję akredytacyjną na uruchomienie procedur przeszczepiania wątroby". - Liczymy, że w połowie roku, może nieznacznie później, uda nam się ruszyć z zabiegami - powiedziała rzecznik. 

Podkreśliła, że kierownik kliniki, doc. Maciej Słupski, planuje wykonywać ok. 30-40 przeszczepień wątroby rocznie, w zależności od "wysokości kontraktu z NFZ wynegocjowanego na te świadczenia przez lecznicę".

Rzeczniczka dodała, że na przeprowadzanie przeszczepień wątroby szpital jest już gotowy zarówno pod względem sprzętowym, jak i personalnym.

- Nasi lekarze i pielęgniarki brali udział w cyklach szkoleń w szpitalu przy ul. Banacha w Warszawie, gdzie uczestniczyli w zabiegach przeszczepiania wątroby. Niektórzy lekarze szkoli się też za granicą - zaznaczyła Laska.

Obecnie operacje przeszczepiania wątroby wykonywane są w sześciu ośrodkach w kraju.

Bydgoski szpital im. Jurasza w zakresie transplantologii specjalizował się dotychczas w przeszczepianiu nerek. W latach 2000-2014 w Klinice Transplantologii i Chirurgii Ogólnej wykonano prawie tysiąc zabiegów przeszczepień nerek pobranych od dawców żywych i zmarłych.