Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia | 26-01-2015 21:45

Bydgoszcz: w regionie spadła liczba przeszczepień narządów

Rok 2014 był najgorszy w historii kliniki transplantologii w bydgoskim "Juraszu". Drugie życie dostało tu 35 pacjentów; tylko w jednym przypadku organ pochodził od żywego dawcy.

Jak podaje Gazeta Pomorska, w najlepszym okresie dla kliniki transplantologii i chirurgii ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza (lata 2003-2004) przeszczepiono 215 nerek. W roku 2013 tylko 51, a rok później jedynie 35.

Zdaniem prof. Zbigniewa Włodarczyka, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie transplantologii to skutek spadku zaufania społeczeństwa do lekarzy i efekt nieodpowiedzialnych wypowiedzi niektórych lekarzy, dotyczących śmierci.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce zasadą zgody domniemanej, lekarze mogą pobrać narządy od osoby, u której komisyjnie stwierdzono śmierć mózgu. Nie robi się jednak tego bez rozmowy z bliskimi potencjalnego dawcy. Tymczasem rodziny coraz częściej odmawiają. Z 47 zgłoszeń w województwie, aż w 30 przypadkach odstąpiono od pobrania narządów.

Aby zachęcić ludzi do dawstwa narządów od lat organizowane są kampanie społeczne pod hasłem "Nie zabieraj swoich organów do nieba...". Mają one przekonać Polaków do dzielenia się sobą po śmierci.

Więcej: www.pomorska.pl