Bydgoszcz: w maju na drogi wyruszy motocykl ratunkowy

Autor: Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2017 13:35

Mimo że wciąż nie ma ustawy umożliwiającej finansowanie motoambulansu z budżetu państwa i NFZ, od maja motocykl marki Suzuki DL 1000, który jest na wyposażeniu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, wyruszy na bydgoskie ulice.

Bydgoszcz: w maju na drogi wyruszy motocykl ratunkowy
Motocykle są wykorzystywane latem przez pogotowia ratunkowe w różnych miastach. Fot. archiwum

Jak informuje Express Bydgoski, motocykl ufundowało Polskie Towarzystwo Ratunkowe, które użyczyło pojazd stacji. Swój debiut motoambulans miał w ubiegłym sezonie. Od maja do września ubiegłego roku wyjeżdżał do akcji około 60 razy.

Krzysztof Wiśniewski, rzecznik WSPR w Bydgoszczy podaje, że problemem jest brak jasnych zasad przystosowania motocykli funkcjonujących w systemie ratownictwa medycznego i ich finansowania.

W ubiegłym roku koszty wyjazdów pokrywał właściciel motocykla - Polskie Towarzystwo Ratunkowe, jako jednostka współpracująca z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dzięki temu udało się częściowo pozyskać środki na opłacenie osób pracujących w motocyklowym zespole ratownictwa medycznego. Nieoceniona okazała się też pomoc sponsorów, chociażby na serwisowanie sprzętu, czy zakup paliwa. Takie rozwiązania są jednak jedynie doraźne.

Pogotowie czeka na nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym, która ujmie motocykle jako jednostki systemu PRM. To dałoby nam gwarancję finansowania tego sprzętu z budżetu państwa i NFZ.

W obecnym sezonie, mimo problemów, motoambulans też wyjedzie na bydgoskie ulice. Trwają poszukiwania sponsorów. Pogotowie chce także prosić o pomoc wojewodę.

Więcej: www.expressbydgoski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum