Bydgoszcz: w Juraszu powstanie centrum urazowe dla dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2016 10:55

W dwunastu miastach w kraju powstaną centrum urazowe dla dzieci. Mali pacjenci z najcięższymi obrażeniami będą trafiać m.in. do Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Szpital im. Jurasza w Bydgoszczy spełnia warunki wymagane dla centrów urazowych dla dzieci. Fot. Archiwum

Jak podaje Gazeta Wyborcza, minister zdrowia - po konsultacjach, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowiska medycznego - podjął decyzję o powołaniu centrów urazowych dla najmłodszych. Wyznaczył też szpitale w 12 miastach, w których mają powstać  m.in. bydgoski szpital im. Jurasza. Rozporządzenie ministra w sprawie centrów urazowych dla dzieci ma wejść w życie 1 czerwca.

Każdy z wyznaczonych szpitali musiał spełnić wiele określonych wymogów - posiadać m.in. oddział ratunkowy oraz specjalistyczne oddziały zabiegowe - anestezjologię i intensywną terapię, blok operacyjny i oddział chirurgii dziecięcej.

Powinien też współpracować z publiczną uczelnią oraz dysponować lądowiskiem albo lotniskiem dla śmigłowca ratunkowego tak, by możliwe było przejęcie chorego dziecka bez pośrednictwa specjalistycznego transportu sanitarnego.

Bydgoski szpital im. Jurasza wszystkie te wymogi spełnia, ale na razie nie wiadomo, jak dokładnie funkcjonować w nim będzie nowe centrum.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum