Bydgoszcz: tak leczy laser

Autor: LJ, Gazeta Wyborcza/ Rynek Zdrowia • • 04 marca 2009 16:54

Od niedawna lekarze z bydgoskiego X Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką usuwają gruczolaka przy użyciu tzw. lasera tulowego. Na usunięcie gruczolaka prostaty w Bydgoszczy czekają pacjenci z całego kraju.

Szpital kupił nowoczesny sprzęt dwa lata temu. Potem była nauka jego obsługi. - Uczyliśmy się przez doświadczenia. Robiliśmy coraz rozleglejsze operacje - tłumaczy ordynator oddziału urologii Waldemar Dudzic.

Dzisiaj jedynie kilka ośrodków w Europie leczy w ten sposób. Zabieg polega na wprowadzeniu endoskopu przez cewkę moczową i wycięciu gruczolaka przy użyciu światła lasera. Pacjent wychodzi do domu po dwóch dniach. Cewnik stosuje się tylko jeden dzień po operacji.

Na gruczolaka prostaty, zwanego też łagodnym przerostem gruczołu krokowego, cierpi jeden na dziesięciu mężczyzn po 50. roku życiu.

W kolejce do zabiegu w wojksowej poliklinice czeka się 4 miesiące, co wynika z wielkości kontraktu jaki szpital ma podpisany z NFZ.

Są pacjenci, którzy gotowi byliby zapłacić za zabieg, aby ominąć kolejkę, ale nie pozwala na to prawo. Szpital publiczny nie może pobierać dodatkowych opłat od ubezpieczonych pacjentów, jeżeli ma podpisany kontrakt z NFZ na dane świadczenie. - Wyjątek stanowią obcokrajowcy i chorzy nieubezpieczeni – mówi ordynator.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum