Bydgoszcz: strach przed grypą opuszcza szkoły i przedszkola

Autor: KR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2009 09:59

W ostatnim tygodniu listopada 20-proc. absencję zgłosiły 54 szkoły i 25 przedszkola. Na początku grudnia wyraźnie mniej, bo 13 szkół i 9 przedszkoli.

W Bydgoszczy działa 260 szkół i 85 przedszkoli. Na początku listopada, kiedy Główny Inspektorat Sanitarny w porozumieniu z kuratoriami oświaty rozpoczął cotygodniowy monitoring nieobecności uczniów (placówki mają obowiązek zgłaszać ponad 20-proc. absencję), sygnałów o abscencjach było mnóstwo.

– W pierwszym tygodniu raportowania było Święta Niepodległości. Wielu rodziców, jeśli miało taką możliwość, wzięło urlop i zrobiło sobie długi weekend. Dzieci wyjeżdżały lub gdy były choćby przeziębione, nie wysyłano ich do szkoły i przedszkoli, bo miał im kto zapewnić opiekę – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Renata Zborowska-Dobosz, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Pierwszy raport przygotowano na 12 listopada, drugi na 19.

– Wtedy też dane nie były wiarygodne, gdyż wiele dzieci masowo opuszczały lekcje w dniu liczenia: 19 listopada o g. 13, mając nadzieję, że szkoła zostanie zamknięta. To znowu windowało statystykę – wyjaśnia Zborowska-Dobosz.

W jej opinii, pierwszym nieobarczonym błędem pomiarem był ten z 26 listopada. Ponad 20-proc. absencję odnotowano wtedy w 54 szkołach i 25 przedszkolach.

Ostatni raport z 3 grudnia wykazuje przekroczonie nieobecności w zaledwie  9 szkołach i 13 przedszkolach. Do placówek wróciły dzieci po chorobie. Opadły największe emocje związane z paniką wokół epidemii grypy.

– Z pewnością do placówek wróciło też wiele dzieci, które przy najmniejszych objawach przeziębienia zostały przez rodziców prewencyjnie zatrzymane w domu – mówi rzecznik powiatowego sanepidu.

W ostatnim tygodniu listopada sanepid zarejestrował ponad 5,5 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń grypy w województwie. W minionych dniach zachorowalność na grypę sezonową utrzymywała się na tym samym poziomie.

Średnia zapadalność zachorowań na grypę wynosi 33,8 na 100 tys. ludności. W analogicznym okresie poprzedniego roku wynosiła 10,2.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum