Bydgoszcz: setny pacjent po przeszczepie szpiku kostnego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 10:36

W Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzono 100 przeszczep szpiku kostnego. Jubileuszowym pacjentem jest Tomek Maćkowiak z Bydgoszczy.

Lekarze przeszczepili chłopcu szpik w kwietniu. Dawcą została jego siostra. Na szczęście dla całej rodziny przeszczep się udał, a chłopiec odwiedza szpital tylko ze względu na badania kontrolne.

W bydgoskiej klinice pediatrycznej Szpitala Uniwersyteckiego szpik kostny przeszczepia się od 2003 roku. W ciągu roku lekarze wykonują od 20 do 25 tego rodzaju zabiegów.

- Leczone są u nas dzieci cierpiące na białaczki, guzy mózgu, nerek i kości. Jesteśmy jednym z pięciu ośrodków w kraju, w którym wykonywane są takie zabiegi - mówi Gazecie Wyborczej prof. Mariusz Wysocki, kierownik Kliniki.

Do Bydgoszczy trafiają mali pacjenci z Polski północnej. Klinika cieszy się uznaniem, pracjący tam lekarze odbywają szkolenia zagraniczne w USA.

- Nasza Klinika była drugą w kraju, która przeprowadziła przeszczep z krwi pępowinowej od rodzeństwa - podkreśla prof. Wysocki.

Na liście przeszczepów w Klinice czeka 25 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum