Bydgoszcz: ruszył program wykrywania wczesnego zapalenia stawów

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2010 15:54

Program zakłada wymianę informacji on line pomiędzy przychodnią, a poradnią wczesnego wykrywania zapalenia stawów.

Program, którego pomysłodawcą jest dr Sławomir Jeka, ordynator oddziału reumatologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im Jana Biziela w Bydgoszczy, skierowany jest do pacjentów, którzy z objawami zapalenia stawów zgłaszają się do lekarza rodzinnego lub reumatologa.

– Kolejki do reumatologów są podobne jak do innych lekarzy: średnio w województwie kujawsko-pomorskim okres oczekiwania na wizytę wynosi 3 miesięce. Choroba wczesnego zapalenia stawów kojarzy się z chorobami zwyrodnieniowymi osób po 60 r.ż. Jednak choroby reumatyczne dotyczą przede wszystkim ludzi w wieku średnim, młodych, a nawet dzieci. Z grupy naszych pacjentów po 5 latach choroby połowa już nie pracuje, a po 10 latach 80 proc. nie jest aktywnych zawodowo – mówi portalowi rynekzdrowia.pl doktor Jeka.

Program wdrażany w SU im. Biziela, zakłada, że pacjent, który ma określone objawy co najmniej przez 6 tygodni i nie dłużej niż rok, przechodzi pierwszą weryfikację on line, nie musi zatem stać w kolejkach do rejestracji. Jeśli jest wstępnie zakwalifikowany, co trwa nie dłużej niż 15 dni, przechodzi jednodniową diagnostykę. Jeżeli konieczne są dalsze badania, diagnostyka na oddziale wydłuża się do 3 dni. Po maksymalnie 30 dniach poradnia odsyła pełne wyniki do lekarza rodzinnego lub reumatologa ze wskazaniami do dalszego leczenia.

Jeżeli lekarz, do którego trafi pacjent, podejrzewa zapalenie stawów, wchodzi do systemu i rejestruje w nim pacjenta, który spełnia kryteria wczesnego zapalenia stawów. Pełna diagnoza następuje w krótkim czasie, co umożliwia często pełne wyleczenie. Nowością w programie jest szybki kontakt on line między lekarzami i szybka diagnostyka. 

Program ruszył miesiąc temu. Niestety, nie wszędzie jeszcze o nim wiedzą. Dotychczas w systemie zarejestrowało się 100 lekarzy.

– Sam program, choćby najlepszy, to jest jeszcze za mało. Niewiedza jest największym problemem. Dlatego będziemy organizować comiesięczne szkolenia. Wszyscy muszą się programu nauczyć – wyjaśnia dr Sławomir Jeka

Zainteresowanie programem jest ogromne: od Opola, Częstochowy po Szczecin. Zdaniem profesora Witolda Tłustochowicza, konsultanta krajowego ds. reumatologii, w każdym województwie powinien powstać ośrodek, który będzie go realizował.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum