Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 13-04-2009 13:21

Bydgoszcz: rodzą w wodzie bez bólu

W Bydgoszczy kobiety mogą rodzić bez bólu i stresu w dwóch szpitalach: Szpitalu Miejskim i Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela.

Szkoły rodzenia przygotowują nie tylko do aktywnego uczestnictwa obojga partnerów w porodzie, ale też starają się przekazać wiedzę dotyczącą zmniejszania lub wyeliminowania bólu towarzyszącemu kobiecie przez wiele godzin - pisze Gazeta Wyborcza.

- Każdy lekarz powinien przedstawić swojej pacjentce alternatywę, jaką jest poród w wodzie. Ja często zachęcam swoje pacjentki do spróbowania. Poród w wodzie ma wiele zalet, o których kobiety nie wiedzą. Po pierwsze woda relaksuje. Rozluźnia mięśnie krocza, dzięki temu dziecko łatwiej przechodzi przez kanał rodny. Obserwuję mniej zabiegów położniczych, takich jak nacinanie krocza w trakcie porodu. Poza tym dla jest to sposób na złagodzenie pierwszego kontaktu malucha ze światem. Z bezpiecznego brzucha mamy trafia do ciepłej wody - mówi Karolina Waleśkiewicz, ginekolog z Biziela.

Czy zatem poród w wodzie jest bezpieczny?

- Pacjentki często zadają mi pytanie, czy dziecko się nie utopi. Nie, nie ma takiej możliwości. Ale muszą być spełnione określone warunki. Najważniejsze jest, aby w czasie ostatniego etapu porodu dziecko nie wynurzyło się ponad powierzchnię wody. Jeśli płuca zaczerpną powietrza, rozprężają się i wtedy po ponownym zanurzeniu w wodzie może dojść do powikłań. Dlatego właśnie nad przebiegiem takiego porodu czuwa doświadczony położnik - tłumaczy w Gazecie Wyborczej Karolina Waleśkiewicz.

Poród  składa się z kilku etapów. Najdłuższy i najbardziej bolesne dla kobiety jest rozwieranie się szyjki macicy. Niektóre rodzące w tym właśnie czasie chętnie korzystają z wanny porodowej. Zanurzają się w wodzie na 20 do 30 minut, z zachowaniem półgodzinnych odstępów. Kąpiel ma temperaturę około 37 stopni Celsjusza. Poziom wody nie może sięgać powyżej pępka kobiety.

Wanny stosowane do immersji wodnej są specjalnie przygotowane, z modelowanymi siedzeniami, oparciami i możliwością filtracji wody. Są też wyposażone w mechanizmy regulacyjne, umożliwiające obniżenie wanny dla kobiety i podwyższenie, aby ułatwić kontakt położnej z rodzącą. Jeśli kobieta chce, może urodzić dziecko w wannie lub ostatni etap porodu spędzić na tradycyjnym łóżku porodowym.

Nie każda kobieta może rodzić w wodzie. Infekcje dróg rodnych, nadciśnienie tętnicze, pewne wady serca, upośledzenie umysłowe rodzącej uniemożliwiające współpracę z pacjentką, skórne zmiany ropne, choroby zakaźne i lęk przed wodą - to najważniejsze przeciwwskazania.

Poród w wodzie jest elementem łagodzenia bólu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na to, nie będzie możliwości zastosowania środków farmakologicznych, takich jak znieczulenie zewnątrzoponowe. W „Bizielu” zdecydowało się na niego z niego już ponad 100 matek. Jest bezpłatny.

 - My też zapraszamy wszystkie kobiety, które chcą u nas powitać na świecie swoje dziecko - mówi prof. Mariusz Dubiel, ordynator ze Szpitala Miejskiego.