Bydgoszcz: ratowników medycznych będzie szkolić policja

Autor: pomorska.pl, eska.pl, KG/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2019 12:54

Około 130 ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zostanie przeszkolonych przez negocjatorów, psychologów, instruktorów samoobrony i strzelania z bydgoskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. Zajęcia ruszą w poniedziałek (25 lutego).

Bydgoszcz: ratowników medycznych będzie szkolić policja

Jak informuje Krzysztof Wiśniewski, szef działu usług medycznych i szkoleń z WSPR w Bydgoszczy, kurs potrwa cztery dni. Będzie podzielony na trzy sekcje.

Pierwsza będzie teoretyczna i dotycząca sposobów zapobiegania atakom agresji. Policyjni negocjatorzy i psychologowie zdradzą, w jaki sposób rozmawiać z agresorem, by "wyciszyć" jego emocje. Kolejne zajęcia będą już praktyczne. Ratownicy nauczą się, w jaki sposób uwolnić się od napastnika, ale też jak go obezwładnić. Trzecia część szkolenia ma być poświęcona broni - m.in. jej zabezpieczania.

Jak informuje serwis pomorska.pl, szkolenie ma zostać powtórzone pod koniec 2019 r.

Każdego roku bydgoskie pogotowie kieruje na policję 20 zgłoszeń o ukaranie agresorów. 17 lutego br., w Solcu Kujawskim, ratownicy potrzebowali pomocy policjantów - zaatakował ich pijany mężczyzna - podaje eska.pl. W Bydgoszczy było natomiast bardzo głośno o ataku pijanego amerykańskiego operatora filmowego Matthew L., który poturbował jednego z ratowników. Do tego zdarzenia doszło w połowie listopada 2018 r.

Przypomnijmy: również w połowie listopada ub.r. prokurator generalny poinformował o wydaniu wytycznych, które mają na celu podwyższenie sprawności i efektywności postępowań przygotowawczych prowadzonych w tego typu przestępstwach, a także zapewnienie jednolitej praktyki w prowadzonych postępowaniach.

Zobowiązał prokuratorów do niezwłocznego wszczynania i prowadzenia postępowań przygotowawczych z urzędu na skutek pozyskania informacji o tego rodzajach incydentach. 

Czytaj też: Napaści na ratowników medycznych to już plaga. Czy wytyczne prokuratora generalnego poskutkują?

Zgodnie z wytycznymi wnioski o wymiar kary nie powinny być składane w granicach dolnego ustawowego zagrożenia karą pozbawienia wolności. W przypadkach pobić czy spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ratownika medycznego, a także spowodowania naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający znacznie dłużej niż 7 dni oraz w sytuacji przyjęcia występku o charakterze chuligańskim, regułą winno być wnioskowanie o karę pozbawienia wolności bez warunkowego jej zawieszenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum