Bydgoszcz: pogotowie chce wysyłać do zdarzeń moto-karetkę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2016 18:40

Bydgoskie pogotowie rozmawia z wojewodą oraz z NFZ, by znaleźć pieniądze na zakupienie i zakontraktowanie motocykla, na którym ratownicy medyczni szybciej docieraliby do zdarzeń nagłych w sezonie letnim.

Motocykle w sezonie letnim służą już w kilku miastach. Fot. archiwum RZ

Jak tłumaczy wypowiadając się dla Gazety Wyborczej bydgoski ratownik medyczny Szymon Katafias, uprzywilejowany motocykl w godzinach komunikacyjnego szczytu pokona niektóre trasy zdecydowanie szybciej niż karetka pogotowia.

- Karetka pogotowia powinna dojechać do chorego na terenie miasta w ciągu 8 minut, poza Bydgoszcz ratownicy powinni dotrzeć w ciągu kwadransa. Moto-ambulans będzie potrzebował połowę tego czasu - przekonuje.

Moto-karetka ma wyjechać na ulice Bydgoszczy za kilka tygodni, gdy zrobi się cieplej i służyć do października. Będzie wyposażony w kufry do sprzętu medycznego i odpowiednią sygnalizację. Motocykl zostanie wypożyczony od Polskiego Towarzystwa Ratunkowego.

Ratownicy medyczni jeżdżący w sezonie letnim w pogotowiu ratunkowym na motocyklach to już nie nowość. Podobne rozwiązania wprowadzały i inne miasta.

Np. w Olsztynie motocykl pogotowia pojawił się na ulicach już w 2009 roku. Motocykl honda transalp był wyposażony w trzy kufry, w których mieści ły się defibrylator i sprzęt medyczny do udzielania pierwszej pomocy, odbiornik GPS, radiotelefon.

Jak twierdziła wtedy wicemarszałek województwa Jolanta Szulc, któremu podlega olsztyńska stacja, był to pierwszy motocykl w polskim systemie ratowniczym, ale wyrażała przekonanie, że śladem Olsztyna pójdą inne duże miasta. Motokaretka był użytkowana od maja do września w godz. 7-19.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum