Tygodnik Bydgoski/Rynek Zdrowia | 09-05-2018 11:22

Bydgoszcz: pierwszy w województwie zabieg angioplastyki tętnicy mózgowej

W Pracowni Radiologii Zabiegowej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy przeprowadzono pierwszy w województwie pomorskim zabieg angioplastyki tętnicy mózgowej.

Pacjentem był mężczyzna w wieku 70 lat, który trafił do szpitala z podejrzeniem udaru mózgu, w celu wykonania trombektomii mechanicznej. Po dokładnej diagnostyce okazało się, że przyczyna wystąpienia objawów było krytyczne zwężenie tętnicy, a nie jej zator. Podjęto więc decyzję o wykonaniu angioplastyki tętnicy.

Zabieg polegał na poszerzeniu zwężonej tętnicy przy pomocy cewnika balonowego wprowadzanego przez tętnicę udową w pachwinie. Po poszerzeniu, do tętnicy wszczepiono stent, którego zadaniem jest zapewnienie drożności tętnicy.

Zwężenia tętnic mózgowych diagnozowane były dotychczas rzadko, jednak wraz z rozpowszechnieniem dokładniejszej diagnostyki u pacjentów z objawami niedokrwienia mózgu liczba rozpoznanych zwężeń wzrasta. Liczba zabiegów angioplastyki tętnicy mózgowej wykonywana rocznie w Polsce jest ciągle znikoma. Pojedyncze ośrodki wykonują pojedyncze zabiegi.

Więcej: www.tygodnikbydgoski.pl