Bydgoszcz: na badania na obecność HIV trzeba jeździć do Torunia

Autor: KR/Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza • • 02 grudnia 2009 11:42

Bezpłatne i anonimowe badania na obecność wirusa HIV bydgoszczanie mogą zrobić w jedynym w województwie punkcie, który mieści się w Toruniu.

Bydgoszcz: na badania na obecność HIV trzeba jeździć do Torunia

Marta Jakubowska, pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. uzależnień, HIV i AIDS, podczas konferencji o AIDS powiedziała, że jedno miejsce w województwie wystarczy. – Sieć tych punktów służy przede wszystkim zbieraniu statystyk. Dzięki temu wiemy, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w regionie i jakie są trendy zachorowań – cytuje wypowiedź Marty Jakubowskiej Gazeta Wyborcza.

Słowa pełnomocnik wzbudziły poruszenie wśród dziennikarzy.

– Krajowe Centrum corocznie organizuje konkurs ofert na prowadzenie Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w województwach. W 2009 r. wygrało go Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec HIV/AIDS „Razem” z Torunia. Prowadzi punkt od marca br. Wygrało też kolejny konkrus i poprowadzi go w 2010 r. – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marta Jakubowska.

Wyjaśnia też, że jej wypowiedź została niefortunnie zrozumiana: – Dobrze, że punkt jest i działa. Istniało bowiem zagrożenie, że z powodu trudności z pozyskaniem lokalu, punkt w tym roku nie powstanie. Nie kwestionowałam tego, że specjalistyczne punkty są potrzebne – tłumaczy pełnomocnik ds. uzależnień, HIV i AIDS.

Punkt konsultacyjny w Bydgoszczy został zamknięty w 2008 r. Prowadzący go zrezygnowali z działalności i nie stanęli do kolejnego konkursu. Od tego czasu bydgoszczanie mogą się zbadać za ok. 40 zł w kilku prywatnych przychodniach. Mogą też zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie i bezpłatnie wykonać badanie w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym.

W obu sytuacjach tracą bardzo cenną w przypadku tej choroby gwarancję anonimowości. Dodatkowo, jak podkreślają eksperci, w szpitalu lub prywatnej przychodni osoba z pozytywnym wynikiem testu pozostaje sama, bez wsparcia i pomocy. W punktach konsultacyjnych od razu mogą liczyć na pomoc specjalnie przeszkolonego personelu.

Jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl Marta Jakubowska, wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski zadeklarował wstępnie, że jeżeli znajdą się osoby, które będą chciały poprowadzić taki punkt i spełnią wymogi Krajowego Centrum ds. AIDS, to Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy udostępni lokal na jego działalność.

– Będziemy się starali przywrócić punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Bydgoszczy – deklaruje Jakubowska.

Jak zapewniła Gazetę Aleksandra Lubińska, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. zdrowia, w razie potrzeby miasto jest w stanie zapewnić pieniądze na działalność punktu konsultacyjnego. W skali roku potrzeba na to 30 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum