Bydgoszcz: miasto sfinansuje badania profilaktyczne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 13:55

363 tys. zł na promocję zdrowia i badania profilaktyczne przeznaczy w tym roku Urząd Miasta w Bydgoszczy.

Bydgoszcz to kolejne miasto, które sfinansuje podstawowe badania. Największa pula środków zostanie przeznaczona na program opieki nad matką i dzieckiem. Jak wyjaśnia Aleksandra Lubińska, dyrektor wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Miasta, samorząd sfinansuje zajęcia w szkole rodzenia, badania przesiewowe dla ciężarnych na nosicielstwo paciorkowca z grupy B oraz akcję edukacyjną „Wcześniak w domu". Wszystko razem będzie kosztowało 134 tys. zł.

Gmina zapłaci też za badania wykrywające jaskrę i niedosłuch młodzieży. Dla mężczyzn przygotowano dwa programy: wykrywające raka gruczołu krokowego i tętniaka aorty brzusznej. Pierwszy z nich prowadzony był już w 2009 r. Na badania zgłosiło się 752 mężczyzn, raka prostaty wykryto u dwóch. Drugi program to nowość. Lubińska przyznaje, że tętniak aorty brzusznej jest cichym zabójcą. Nie daje żadnych objawów, pacjent nie wie, że jest chory,  zanim nie wykona badania USG.

Badania profilaktyczne finansowane przez samorządy stają się powoli normą. Pozwalają na to m.in. przepisy z art. 7 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wynika z nich, że do zadań własnych gminy należy m.in. opracowanie i realizacja programów zdrowotnych wynikających z rozpoznanych potrzeb mieszkańców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum