Bydgoszcz: krzyżowe przeszczepienie nerek pomiędzy małżeństwami

Autor: bydgoszcz.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 15 września 2016 09:15

We wtorek (13 września) w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy odbył się pierwszy w regionie i drugi w Polsce przeszczep w ramach Programy Wymiany Par (krzyżowe przeszczepienie nerek). Pary pochodziły z Bydgoszczy i Torunia.

Bydgoszcz: krzyżowe przeszczepienie nerek pomiędzy małżeństwami
Zespół specjalistów ze szpitala im. Jurasza pobierający nerkę metodą ''klasyczną''. Na zdjęciu prof. Zbigniew Włodarczyk i dr Marek Masztalerz. Fot. Piotr Myczko/Materiały prasowe

Jak informuje szpital, w dwóch małżeństwach przeszczepienia nerek oczekiwali mężczyźni. Ich żony nie mogły oddać im swoich nerek. Okazało się jednak, że jest możliwość przeszczepienia nerek w ramach Programu Wymiany Par. Dzięki temu jedna z żon mogła podarować nerkę mężowi z drugiej pary i na odwrót.
Wszystkie zabiegi przebiegły pomyślnie. Nad czwórką pacjentów czuwały kilkunastoosobowe zespoły lekarzy i pielęgniarek specjalności: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia, choroby wewnętrzne, nefrologia, transplantologia i urologia oraz pielęgniarki operacyjne.

Przygotowania do zabiegu trwały od grudnia 2014 r., kiedy to zgłosiła się do nas pierwsza z par. Druga para zgłosiła się w lipcu 2015 roku i od tego czasu trwały badania, kwalifikacje i przygotowania do wykonania pobrań i przeszczepień.

Jedną z nerek pobrano metodą laparoskopową (pobrania dokonali prof. Tomasz Drewa, kierownik Kliniki Urologii Szpitala Jurasza oraz dr Piotr Jarzemski, ordynator Oddziału Urologii Szpitala Biziela). Drugi zespół w tym samym czasie pobierał nerkę metodą klasyczną (prof. Zbigniew Włodarczyk, Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej oraz dr Marek Masztalerz, transplantolog z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Jurasza).

Wszczepienia nerek dokonywały kolejne zespoły: Prof. Zbigniew Włodarczyk oraz dr Marek Masztalerz oraz dr hab. Maciej Słupski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Wątroby Szpitala Jurasza i dr Emilia Wojtal, chirurg z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej wraz z asystami.

Koordynację kwalifikacji pacjentów oraz zabiegów pobrań i przeszczepień przeprowadziła dr Aleksandra Woderska, regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów.

Pacjenci czują się dobrze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum