Bydgoszcz: kobieta zakażona koronawirusem ponad miesiąc jest w izolacji

Autor: Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2020 14:28

Bydgoszczanka zakażona koronawirusem przechodzi kwarantannę już 34 dni. Wcześniej nie mogła doprosić się Sanepidu o test, teraz nie wie, jak długo jeszcze musi pozostawać odizolowana. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy wszczął w tej sprawie procedurę skargową.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Kobieta przyjechała do Polski autokarem 14 marca. 17 marca dowiedziała się, że u jednej z osób z wycieczki stwierdzono koronawirusa. PSSE w Bydgoszczy nie nałożyła na nią obowiązku kwarantanny, ale ta - mając kaszel i duszności - odizolowała się dobrowolnie.

Bydgoszczanka dopiero po czterech kolejnych dniach dostała telefon z PSSE w Bydgoszczy z informacją, że jest objęta kwarantanną. Potem przez wiele dni nie mogła doprosić się o test. Gdy go wykonano, finalnie wiadomość o pozytywnym wyniku dotarła 29 marca.

Bydgoszczanka 30 marca telefonicznie usłyszała, że w izolacji ma być do 6 kwietnia. Warunkiem jej skończenia miały być dwa negatywne wyniki testów.

"Przez kolejne dni bezskutecznie próbowałam doprosić się o dopisanie w powiatowej stacji. Dowiedziałam się, że lista z moim nazwiskiem została przesłana przez Sanepid powiatowy dopiero 11 kwietnia. Poinformowano mnie, że wg procedur WSSE czas na pobranie kolejnego wymazu w sytuacji, kiedy pierwszy wynik jest pozytywny, to 14 dni. Wcześniej od pracowników PSSE usłyszałam, że na powtórne badanie mają 10-12 dni. Nie życzę nikomu trwania w takiej niewiedzy i niepewności" - opowiada na łamach Expressu Bydgoskiego.

Dopiero 15 kwietnia pojawiły się u chorej osoby, aby pobrać wymaz. Pacjentka podkreśla, że do dziś nie wie, jak długo ma pozostać na kwarantannie. "Od Sanepidu powiatowego dowiedziała się, że do 6 kwietnia. Kontrolę policyjną dostała od... 10 kwietnia. Od policjanta usłyszała, że (...) kwarantanna ma trwać do 19 kwietnia" - czytamy.

Chora postanowiła pozostać w izolacji do czasu uzyskania dwóch negatywnych wyników testu.

Więcej: expressbydgoski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum