Bydgoszcz: internetowe diagnozowanie zapalenie stawów nie takie łatwe...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2010 10:41

Nowatorski program wykrywania wczesnego zapalenia stawów nie zaczął w Bydgoszczy funkcjonować, bo nie przeszkolono lekarzy rodzinnych.

W założeniach lekarz rodzinny, który zauważa wczesne zapalenie stawów, loguje się na stronie internetowej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy i wysyła informację o pacjencie do reumatologa.

Specjalista na podstawie zebranego wywiadu przez lekarza ocenia, czy dana osoba rzeczywiście jest chora. Jeśli specjalista podziela zdanie "rodzinnego", wyznaczany jest termin wizyty pacjenta. Od tego momentu w ciągu maksymalnie 14 dni roboczych chory trafia do poradni na jednodniową diagnostykę. O terminie wizyty zawiadamia go lekarz rodzinny.

Okazuje się jednak, że na razie większość lekarzy rodzinnych o programie nie wie.  Sławomir Jeka, szef Oddziału Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela i pomysłodawca programu wyjaśnia, że program dopiero ruszył. Dlatego też dopiero tylko 97 lekarzy rodzinnych i reumatologów zarejestrowało się w programie.

Więcej: www.bydgoszcz.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum