Bydgoszcz: innowacyjny zabieg wszczepienia protezy gałki ocznej

Autor: Tygodnik Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2019 13:16

W Klinice Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy wszczepiono protezę gałki ocznej i oczodołu mocowaną na implantach kostnych.

Bydgoszcz: innowacyjny zabieg wszczepienia protezy gałki ocznej
Fot. archiwum

Operację przeprowadził zespół pod kierunkiem dr. Pawła Burduka. Zabiegowi została poddana kobieta, która oko straciła osiem lat temu, w wyniku nowotworu. Z zawodu jest pielęgniarką. System Vistafix, o którym mowa, jest oparty o implanty kostne, na których usadowiona jest proteza gałki ocznej.

Proteza wszczepiona jest na stałe. Umożliwia pacjentowi swobodne funkcjonowanie, nie ma bowiem obawy, że wypadnie w najmniej oczekiwanym momencie.

Operację wszczepienia implantów poprzedziły konsultacje z firmą protetyczną w Łodzi i wykonanie modeli w druku 3D. Zespół ćwiczył najpierw na modelu twarzy pacjentki. Podczas operacji trzeba było umieścić trzy implanty w obramowaniu kostnym oczodołu.

Zabieg został przeprowadzony 18 grudnia. Po miesiącu pacjentka została skierowana do centrum protetycznego w Łodzi. Protezę uzyskała na początku marca.

Zapoczątkowana w szpitalu implantacja może być pomocą także dla innych pacjentów, którzy stracili oko w wyniku nowotworów w obrębie zatok przynosowych, skory oczodołu, a także w wyniku urazów. Operacja tego typu została w Polsce przeprowadzona po raz pierwszy. Niewiele też takich zabiegów wykonano w Europie.

Więcej: www.tygodnikbydgoski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum