Bydgoszcz: i tu agresywni pacjenci nie oszczędzają ratowników

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2017 12:14

Bydgoscy ratownicy medyczni narzekają na wszechobecną agresję słowną i nieco rzadszą, ale niebezpieczną przemoc fizyczną. Bywa, że podczas interwencji ktoś wyjmuje broń.

Bydgoszcz: i tu agresywni pacjenci nie oszczędzają ratowników
Za agresją zazwyczaj stoi alkohol, różnego rodzaju środki psychoaktywne lub zaburzenia psychiczne. Fot. archiwum

Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny i rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy potwierdza, że często otrzymuje informacje o przemocy fizycznej, jakiej doznają ze strony pacjentów ratownicy. Dodaje, że agresja słowna jest właściwie "na każdym kroku" i ratownicy już nie zwracają na nią uwagi.

Najczęściej personel spotyka się z wyzwiskami, groźbą pobicia, zwolnienia z pracy, skierowaniem sprawy na policję i oskarżeniami o niekompetencje.

Rzecznik w serwisie naszemiasto.pl wyjaśnia, że w takich przypadkach ratownicy zachowują spokój i starają się uspokoić agresora. Często się to udaje i bywa, ze pod koniec interwencji awanturnik przeprasza za swoje zachowanie. Czasem jednak potrzebna jest pomoc policji.

Wiśniewski przyznaje, że gdy ratownik wchodzi do czyjegoś mieszkania, nigdy nie wie, co wydarzy się w środku. Dodaje, że zdarzały się przypadki, gdy jeden z domowników wyciągał broń.

Za agresją zazwyczaj stoi alkohol, różnego rodzaju środki psychoaktywne lub zaburzenia psychiczne. Przemoc wynika też z frustracji, która rodzi się z bezsilności, strachu i zdenerwowania. Czasem pacjenci wyładowują na ratownikach niezadowolenie z systemu ochrony zdrowia.

Więcej: www.naszemiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum