Bydgoszcz: dla wsparcia chorych onkologicznie

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2010 15:45

Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy jest pierwszym w Polsce szpitalem, który powołał Zespół Wsparcia Duchowego. Ma troszczyć się o psychikę pacjentów.

Pacjenci chorzy onkologicznie i ich rodziny szukają pomocy psychologicznej, rocznie jest to kilka tysięcy osób. Dotychczas udzielali im wsparcia psychoonkologowie i duchowni różnych wyznań pracujący w lecznicy. Jednakże Centrum Onkologii nie miało, poza kaplicą na 20-30 miejsc, odpowiedniego miejsca, żeby udzielać wsparcia duchowego.

– Postanowiliśmy rozwiązać ten problem kompleksowo i powołaliśmy Zespół Wsparcia Duchowego. Wyszliśmy z założenia, zgodnego zresztą z definicją zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia, że człowiek jest nie tylko istotą fizyczną i trzeba traktować go holistycznie. Dla pełnego i zdrowego rozwoju potrzebne jest mu wsparcie psychologiczne – tłumaczy istotę pomysłu Wiesława Windorbska, zastępca dyr. do spraw medycznych.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl tłumaczy także, że model przyjęty w Centrum zakłada ścisłą współpracę pomiędzy pacjentem, a personelem medycznym.

Podjęcie działań zmierzających do podniesienia jakości usług świadczonych pacjentom Centrum  wyniknęło z docenienia wpływu aspektów psychologicznego i psychosomatycznego  na procesy podtrzymywania i zachowywania zdrowia. Liczne badania, a także doświadczenia  pracowników szpitala dowiodły, że stan ducha i odpowiedni komfort wpływają na proces leczenia.

W skład Zespołu wchodzi Zakład Psychologii Klinicznej, składający się z trzech gabinetów i sali do terapii  grupowej, oraz Kaplica. Dodatkowo, przy ZWD funkcjonuje stanowisko spec. ds. ekumenizmu.

Nowa kaplica szpitalna znajduje się we wschodnim skrzydle gmachu Centrum Onkologii. Została wybudowana według projektu inż. architekta Macieja Świtały. Rzeźba Św. Michała Archanioła, znajdująca się w pobliżu ołtarza, jest dziełem dr hab. Mariusza Białeckiego, a stacje krzyżowe wykonane zostały przez artystę malarza Piotra Badziąga.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum