Bydgoszcz: coraz więcej dzieci choruje na ospę

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2011 11:03

Zwiększa się zachorowalność na ospę wietrzną. W 2010 roku zaraziło się nią 183 tys. osób, głównie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. To więcej niż w okresie szczytu zachorowań w 2007 roku.

Bydgoszcz: coraz więcej dzieci choruje na ospę

Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, odnotowano wtedy ponad 160 tys. przypadków tego zakażenia (dodajmy, że ospa nie zawsze jest zgłaszana). W 2008 r. chorowało 129,5 tys. osób, ale w 2009 roku - już ponad 140 tys.

Wzrostowa tendencja jest wyraźna, zaś eksperci uważają, że liczba przypadków ospy będzie się nadal zwiększać - zarówno w 2011 roku, jak i w następnym.

Dlaczego tak się dzieje? Dr Paweł Grzesiowski z Fundacji ”Instytut Profilaktyki Zakażeń” przekonywał w czerwcu na konferencji prasowej, że zachorowalność na ospę wzrasta od kilku lat, gdyż jesteśmy w okresie tzw. epidemii wyrównawczej.

- Dochodzi do niej zawsze wtedy, gdy znaczna część populacji nie jest odporna na to zakażenie, co zdarza się co 5-7 lat, a Polska jest właśnie w takim okresie - mówił.

Nasilenie zachorowań ma związek z tym, że rodzice coraz rzadziej decydują się na zaszczepienie dziecka przeciwko ospie. Szczepienie nie jest obowiązkowe, w dodatku kosztowne. Podane w dwóch dawkach kosztuje blisko 400 zł. Szczepionka chroni przed zakażeniem w 80-89 proc. Należy podać ją między 13. a 23. miesiącem życia dziecka. Druga dawka, podana w wieku 4-6 lat, jeszcze bardziej zwiększa skuteczność preparatu.

Kolejnym czynnikiem zwiększonej zachorowalności jest zbyt szybki powrót dziecka do przedszkola po przebytej chorobie. Tymczasem maluchy są przyprowadzane do placówki już kilka dni po chorobie.

- Okres, w którym dziecko powinno zostać w domu to dwa, trzy tygodnie - przestrzega rodziców Ilona Bryl-Posieczek, pielęgniarka z przedszkola "Skrzat” w Bydgoszczy, w którym to mieście - jak informuje TVP Bydgoszcz- w tym roku wyraźnie wzrosła liczba osób chorych na ospę wietrzną.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum