Bydgoszcz: był za otyły, by można przeprowadzić operację

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2009 10:20

Pacjent z nadwagą, który udał się do prywatnego gabinetu w celu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, usłyszał, że musi schudnąć. Zdaniem pacjenta, lekarz nie podał konkretnej wagi.

Kiedy po roku odchudzania pacjent udał się do bydgoskiego Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela na operację, odmowiono jej wykonania z powodu dużej nadwagi i grożących powikłań. Okazało się, że za mało schudł: ze 118 kg do 110 kg.

Zdaniem Kamili Wiecińskiej, rzeczniczki bydgoskiego szpitala uniwersyteckiego, w którym odmówiono przeprowadzenia zabiegu z powodu nadwagi, w placówce szczegółowo informuje się pacjenta, ile kilogramow ma zrzucić. W odróżnieniu od prywatnego gabinetu, do którego udał się pacjent.

– Każdy chory kwalifikowany na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego dokładnie wie, ile ma schudnąć. Zapewniam, że pacjenci są szczegółowo informowani.

W przypadku operacji stawu biodrowego pod uwagę brany jest wskaźnik BMI pacjenta, czyli wskaźnik masy ciała. Powstaje przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości w metrach. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Wartość BMI, wynosząca dla dorosłych od 25,0-29,9 określana jest jako okres przed otyłością.

– Nie może przekroczyć 30. To są unijne standardy. Powyżej tej wartości pacjentowi grożą powikłania. Osoba mająca znaczną nadwagę powinna szukać pomocy u specjalisty dietetyka. W tym zakresie mamy naprawdę dobre wyniki – twierdzi Wiecińska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum